Dôvod zriadenia chráneného územia:
Kaňon, ktorý tvorí rieka Hornád je dlhý 11 km a miestami hlboký až 150 m. Členitý reliéf, rôznosť expozícií a vápencový podklad spôsobili veľkú rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. Vysokú krajinárskoestetickú hodnotu dodávajú územiu rôzne geomorfologické útvary ako sú Ihla, Kazateľnica a najznámejší Tomášovský výhľad.
     
Lesné porasty, ktoré sprevádzajú tok Hornádu a priľahlé svahy sú väčšinou prirodzené a tvoria ich najčastejšie jedľa, lipa, dub zimný, smrek a borovica. Sprievodným druhom je často jaseň a jarabina mukyňová. V bylinnom podraste sú väčšinou teplomilné druhy rastlín. Medzi časté druhy patria: poniklec slovenský (Pulsatilla slavica), kosatec bezlistý (Iris aphylla subsp. hungarica), lykovec voňavý (Daphne cneorum), čerešňa mahalebková (Cerasus mahaleb), kavyľ pôvabný (Stipa pulcherrima), tavoľník prostredný (Spirea media) a mnohé iné. Územie je známe výskytom vzácnych druhov motýľov a chrobákov.
     
Veľkým nedostakom v tejto Národnej prírodnej rezervácii ja nelegálny výrub stromov rómskym obyvateľstvom. Každoročné vyrúbavanie stoviek stromov ochudobňuje rezerváciu nielen o stromy, ale má nedozierny ďalší vplyv, ktorý sa len ťažko dá vyčísliť.
|